Jon Favreau


Başlangıçta bağımsız filmlerin favorisi olan aktör Jon Favreau, yeni milenyumda güçlü bir ana akım figürü haline geldi ve sektördeki yaklaşık yirmi yılın ardından hâlâ yükselen yıldızlığının tadını çıkarmanın yanı sıra yazar, yapımcı ve yönetmen olarak dikkat çekmeye devam ediyor.

Aktör, 19 Ekim 1966’da New York’ta, ailesinin tek çocuğu olarak dünyaya geldi. 1984’te Queens College’da eğitimine devam etmeden önce Bronx Bilim Lisesi’ne gitti. Diplomasını almasına sadece kredi bırakan Jon, Chicago’ya taşındı ve burada komediye odaklandı ve Doğaçlama Olimpiyatı ve Chicago’daki birçok doğaçlama tiyatrosunda sahne aldı. Doğaçlama Enstitüsü. Ayrıca filmlerde birkaç küçük parça buldu.

Rudy (1993) filminde başka bir rol kazandı ve oyuncu arkadaşı Vince Vaughn ile tanıştı. Kalıcı kişisel dostlukları, her ikisinin de profesyonel kariyerlerini sadece birkaç yıl içinde ilerletmelerinde önemli bir rol oynayacaktı.

1997’de Jon, popüler TV sitcomu Friends’in (1994) çeşitli bölümlerinde Courteney Cox’un “Monica” karakterinin sıradan ama son derece zengin taliplerinden “Pete Becker” olarak yer aldı ve olumlu tepkilerle karşılandı.

Jon, Robert Downey Jr.’ın başrolde olduğu mega gişe rekorları kıran Iron Man (2008) ve onun devamı olan Iron Man 2 (2010) ve Iron Man Three (2013) ile son yıllarda yazar, yapımcı ve yönetmen olarak daha da büyük ilerlemeler kaydetti.


Yönetmenin Filmleri

Okunuyor

Tünel Fareleri
tagged: currently-reading
Franchise Davası
tagged: currently-reading

goodreads.com