On Kişiydiler (On Küçük Zenci)

On Kişiydiler veya eski adıyla On Küçük Zenci, Agatha Christie’nin kendi deyimiyle “yazdığı en zor kitap”tır. İlk olarak 1939’da İngiltere’de Ten Little Niggers (On Küçük Zenci) adıyla yayımlandı. Kitabın adı, romanda önemli yer tutan bir çocuk şiirinden geliyordu. Kitabın Türkçe baskıları Altın Kitaplar tarafından On Küçük Zenci adıyla yayımlanıyordu, ancak 2021’de Agatha Christie’nin ailesinin ve ajansının kararıyla romanın kırıcı dilinden arındırıldığı ve bundan sonra “On Kişiydiler” adıyla yayımlanacağı duyuruldu.

Kitabın konusunun temelinde geçmişte verdikleri kararları, hataları ya da ihmalkârlıkları nedeniyle insanların ölümlerine yol açmış on kişi yer almakta. Bu tecrübelerini sır olarak sıkı sıkıya saklayan bu kişiler, günün birinde Una Nancy Owen adında birinden bir mektup alırlar ve tatil amacıyla Zenci Adası’ndaki gösterişli bir malikaneye davet edilirler. Adaya vardıklarında onları bir sürpriz beklemektedir: Ev sahibi ortalarda yoktur. Adada onları bekleyen yalnızca karı koca olan iki görevli vardır. İşin diğer bir ilginç yanı bu çiftin de adanın sahibini hiç görmemiş olmalarıdır.

Hemen hemen bütün romanlarında özellikle Hercule Poirot aracılığıyla cinayete karşı amansız bir duruş sergileyen Christie, bu romanında “ortaya karışık” bir katiller aranjmanı sunuyor. “Katiller muhakkak cezasını bulmalı” katılığından hemen hemen hiç taviz vermeyen yazar, bu anlayışının belki de en keskin anlatımını bu kitabında gözler önüne seriyor.

Christie’nin bir kez daha öykü kurgusundaki harikulade başarısı ile adım adım ve karakter karakter ilerleyen roman  100 milyondan fazla satışla dünyanın en çok satan gizem romanı ve dünyanın en çok satan kitaplarından biri.

Ayrıca çok sayıda film, radyo, tiyatro ve televizyon uyarlaması bulunmaktadır.

Okunuyor

Tünel Fareleri
tagged: currently-reading
Franchise Davası
tagged: currently-reading

goodreads.com