E-Ğ-L-E-N-C-E-L-İ

Yönetmen:

BAD WORDS

Arrested Development’ın başarılısı Jason Bateman’ın yönettiği ve başrolünde oynadığı güzel bir komedi filmi Bad Words. Amerika’da kendi başına bir alt kültür haline gelmiş olan Spelling Bee denen kelimeleri heceleme yarışması ilk ve orta okul seviyesinde çocuklar içindir. 40 yaşlarının başındaki Guy Trillby yarışmanın kurallarındaki bir açıklıktan faydalanıp yarışmaya katılır ve ulusal finallerde yarışmaya hak kazanır.

Film ilerlerken hikayenin kurgusundaki başarılı yan Guy’ın gizli bir niyeti olduğunu hissetmeniz ama çok da merakla peşine düşmeden eğlenceli bir öyküye kendinizi kaptırıvermeniz. Çok sık denenen bir hikaye türü olan “huysuz ve geçimsiz yetişkin; akıllı ve neşeli bir çocukla arkadaşlık kurar”ın başarılı bir versiyonu. Bu türdeki filmler komik olmaya çalışırken acınası; dramatik olmaya çalışırken komik olmaya haddinden fazla meyillidir ve gereksiz romantizm genelde sıkışıp kaldıkları tuzaktır; ancak Bad Words’de yazarlar ve yönetmen bu tuzaktan kaçmayı ve hikayeyi oldukça eğlenceli bir şekilde anlatmayı başarmışlar.

Guy’ın sinir bozacak derecedeki aksi ve bencil hayatını aydınlatan ise edindiği arkadaşı genç Chaitanya oluyor. Arkadaşlıkları gelişirken bir yandan da Guy’ın farklı meydan okuyuşuna karşı “sıradan insanlar”ın linç girişimine tanık oluyoruz. Olayın yarışmadan çok daha ilginç olduğunun farkına erken varan blog yazarıyla başlayan ilişki de hikayenin romantik ayağını kuruyor. Bir kez daha duygusal dünyasının kapılarını dış dünyaya sıkı sıkıya kapatmış adamın, neşeli ve masum bir çocuk tarafından kabuğundan çıkarılmasına şahit oluyoruz.

İnsanlara aptalca görünen çıkışının ve itirazının gerekçesini öğrendiğimizde çok şok oluyor değiliz ama hikayenin özü de orada değil zaten. Sadece çıktığı yolculuğun başlangıç noktası ve bir kez daha önemli olan menzil değil oraya götüren seyahat.

Oyuncular başarılı, görüntüler kaliteli ve usta. Senaryo komik ve iddiasız. Eğlenceli bir doksan dakika…

Okunuyor

Tünel Fareleri
tagged: currently-reading
Franchise Davası
tagged: currently-reading

goodreads.com