Beş Küçük Domuz

Çapkınlığı ile tanınan genç, yakışıklı ve ünlü ressam Amyas Crale, sebepsiz bir şekilde öldürülür. Geride ise çözümlenemeyen pek çok soru ve şüpheli vardır. Bu ölüm yüzünden ressamın karısı suçlanır. Yıllar sonra çiftin kızları, babasını öldürmekle suçlanan annesinin masumiyetini ispatlamaya çalışır ve bunun için Hercule Poirot’dan yardım ister.

Modern zamanların özellikle TV dizilerinde en çok kullanılan polisiye alt türlerinden birisi olan “Cold Case” türüne ait etkileyici bir kitap.

Crale çiftinin kızları babası öldürüldüğünde çok küçüktür ve 22 yaşına geldiğinde Poirot’ya gelir ve babasının gerçek katilini bulmasını ister. Yumurta kafalı dedektif, bunu çok etkili bir meydan okuma olarak algılar. Gri hücrelerinin her işin üstesinden geleceğine inanan Belçikalı, üzerinden 16 yıl geçmiş cinayetin sırlarına vakıf olmak için kolları sıvamakta geç kalmasa da iş o kadar basit olmayacaktır.

Agatha Christie’nin sık sık kullandığı çocuk tekerlemeleri bu kitapta da kendini gösteriyor ve Poirot, olayla ilgili olan kişileri “Beş Küçük Domuz” olarak incelemeye başlıyor.

David Suchet’ın Poirot’yu harikulade oynadığı dizi kapsamında 2003 yılında bu roman da televizyona uyarlanmıştı.

 

Okunuyor

Tünel Fareleri
tagged: currently-reading
Franchise Davası
tagged: currently-reading

goodreads.com